شغل باغبانی

شغل باغبانی

1397/8/21 سارا سلیمان پور
شغل باغبانی از زیرشاخه های رشته کشاورزی می باشد. شغل باغبانی با مشاغلی همچون کارشناسان حوزه کشاورزی، فروشندگان انواع کودهای شیمیایی و طبیعی، فروشندگان انواع سم، فروشندگان گیاهان و گل های زینتی،

شغل باغبانی

شغل باغبانی از زیرشاخه های رشته کشاورزی می باشد. شغل باغبانی با مشاغلی همچون کارشناسان حوزه کشاورزی، فروشندگان انواع کودهای شیمیایی و طبیعی، فروشندگان انواع سم، فروشندگان گیاهان و گل های زینتی، کارشناسان گیاه پزشکی، باغداری و مواردی از این دست در ارتباط می باشد. شغل باغبانی شامل طیف وسیعی از خدمات در حوزه باغبانی می گردد. باغبانی هنری است که علاوه بر دانش و تحصیلات آکادمیک، به تجربه و انجام پروژه های عملی نیز وابسته می باشد. در ادامه به برخی وظایفی که مشمول شغل باغبانی می گردد، اشاره خواهیم نمود.


ثبت سفارش از طریق وبسایت


شرح وظایف باغبان در شغل باغبانی

تسلط بر چگونگی کاشت انواع درختان

از جمله وظایفی که در شغل باغبانی برای شخص باغبان تعریف می گردد، داشتن دانش کافی در خصوص چگونگی درخت کاری و کاشت انواع نهال می باشد. باغبان می بایست قادر به تجزیه و تحلیل خاک هر منطقه به منظور شناسایی خاک مناسب برای هر نوع درخت باشد. برخی درختان دارای ریشه های در هم تنیده و محکم می باشند. برخی دیگر از درختان، ریشه های سستی دارند. مسلما این دو دسته، نیاز به خاک های متفاوتی برای رشد و نمو خواهند داشت. شغل باغبانی ایجاب می کند که باغبان بتواند خاک و شرایط مناسب رشد هر یک از این درختان را شناسایی نماید. 

تسلط بر چگونگی کاشت انواع گیاهان، گل های زینتی و سبزیجات

از دیگر وظایفی که در حیطه شغل باغبانی برای باغبان تعریف می گردد، عبارت است از تسلط بر چگونگی کاشت انواع گیاهان. باغبان همچنین، می بایست قادر به کاشت انواع گل های زینتی به منظور عرضه به مشتریان نیز باشد. کاشت سبزیجات به منظور عرضه به میادین میوه و تره بار نیز از دیگر کارهای باغبانی و وظایف تعریف شده برای شغل باغبانی می باشد. 

داشتن دانش کافی در خصوص چگونگی نگهداری از درختان، گیاهان، گل های زینتی و سبزیجات

پس از کاشت انواع درختان، گیاهان ، گل های زینتی و سبزیجات، در مرحله بعد، شغل باغبانی چگونگی رسیدگی به این موارد را در بر می گیرد. توجه به نور مناسب هر گیاه، آبیاری هر یک از این گیاهان در فواصل زمانی مناسب و به میزان کافی، شناسایی کود مناسب هر گیاه و کوددهی در زمان مناسب، شناسایی سم مناسب و سمپاشی گیاهان و درختان در زمان مناسب،هرس کردن درختان و گیاهان در زمان مناسب، همه و همه از جمله وظایفی است که برای باغبان در شغل باغبانی تعریف می گردد.  

آگاهی نسبت به چگونگی برداشت محصول

پس از کاشت و رسیدگی به درختان، گیاهان، گل های زینتی و سبزیجات، نوبت به برداشت محصول فرا می رسد. شغل باغبانی شامل آگاهی نسبت به زمان مناسب برای برداشت محصول هر یک از درختان میوه و سایر گیاهان مثمر ثمر می باشد. 

تسلط بر بسته بندی محصولات برداشت شده

از دیگر وظایفی که شرکت خدمات باغبانی برای شغل باغبانی تعریف نموده است، تسلط بر بسته بندی محصولات برداشت شده می باشد. این محصولات به منظور عرضه به میادین میوه و تره بار و سپس ارائه به مشتریان، می بایست به گونه ای بسته بندی گردند که از آسیب های احتمالی مصون مانده و با بهترین کیفیت به دست مصرف کنندگان برسند.