چگونه دستگاه های کارخانه را نظافت کنیم؟

چگونه دستگاه های کارخانه را نظافت کنیم؟

1399/9/30 رقیه علینقی زاده
نظافت دستگاه های کارخانه یکی از چالش های موجود در کارخانه ها است. متدهای صنعتی و ابزارهای نظافتی مدرن تحول بزرگی در نظافت تجهیزات کارخانه ها به وجود آورده است. امروزه صاحبان کارخانه به نقش نظافت کارخانه و ماشین آلات در ارتقای بهره وری واقف هستند. از این رو، با زمان بندی مشخص و بدون آنکه خللی به فرایند تولید در کارخانه وارد شود، نیروهای حرفه ای برای نظافت دستگاه های کارخانه به کار می گیرند.

چگونه دستگاه های کارخانه را نظافت کنیم؟

دستگاه و ابزارهای موجود در خط تولید کارخانه ها به نظافت مستمر نیاز دارند. زیرا رعایت مسائل بهداشتی در کارخانه های تولیدی روی رونق کسب و کارها و کیفیت محصولات نهایی تاثیر فاحشی دارد. نظافت تاسیسات صنعتی موجود در کارخانه ها کار کوچکی نیست. با توجه به اینکه دستگاه های موجود در کارخانه ها به صورت پیوسته کار می کنند، تمیز و نظافت کردن آن ها، کار چالش برانگیزی است. اما رعایت زمان بندی مناسب در نظافت دستگاه های کارخانه هیچ خللی به روند فعالیت های خط تولید وارد نخواهد کرد. 

نظافت دستگاه های کارخانه چه اهمیتی دارد؟

نظافت دستگاه ها و تجهیزات در کارخانه ها با توجه به زمینه فعالیت کارخانه متفاوت است. به عنوان نمونه، نظافت کارخانه ها و صنایع تولید تجهیزات الکترونیکی با کارخانه های تولیدکننده مواد شیمیایی و یا صنایع خودروسازی فرق دارد. در آزمایشگاه های صنایع تولید مواد غذایی یا مواد شیمیایی احتمالاً تجهیزات حساسی وجود دارد.  اگر در نظافت دستگاه ها و ماشین آلات سهل انگاری شود، سلامت و جان کارکنان، به دلیل قرار گرفتن در معرض ماشین آلات سنگین، روان کننده های صنعتی، مواد شیمیایی، فایبرگلاس و تراشه های فلزی به خطر می افتد. از طرفی عدم توجه به تمیز نگه داشتن تجهیزات صنعتی عمر مفید آن ها را کاهش داده و مسئولان کارخانه ها را با خسارت های سنگینی رو به رو خواهد کرد. 
تاسیسات صنعتی مدرن نسبت به گذشته بسیار متفاوت هستند. تمیز نگه داشتن آن ها امری حیاتی است. نشت سوخت، فرسودگی لاستیک لیفتراک، تراشه های پالت و... خطرات پرهزینه ای به دنبال دارند. گردوغبار موجود در فضای کارخانه ها هم عملکرد دستگاه ها را با اختلال مواجه خواهد کرد. از این رو، نظافت محیط کارخانه و تجهیزات موجود در آن اهمیت بسزایی دارد. 
هر تولید کننده ای توقع دارد تجهیزات تولیدی کارخانه اش در بالاترین سطح ممکن کار کنند. چون یک دقیقه خرابی و عملکرد ضعیف دستگاه های کارخانه، هزینه مالی زیادی را رقم می زند. خوشبختانه راه های پیشگیرانه زیادی وجود دارد تا تجهیزات کارخانه ها به این مرحله نرسند.

برای نظافت کارخانه و تجهیزات موجود در آن و همچنین برای دریافت خدمات نگهداری و سرویس تاسیسات کارخانه ها می توانید با 02174402 تماس بگیرید. موج نو در ارائه طیف وسیعی از خدمات به کارخانه ها سابقه درخشانی در کارنامه خود ثبت کرده است. 

راهکار های نظافت دستگاه های کارخانه

روغن کاری منظم دستگاه ها

یکی از اولین و مهمترین روش های نگهداری تجهیزات تولیدی روغن کاری آن ها است. همواره باید با مشاهده علایم تجمع روغن و یا چربی اضافی در اطراف پیستون ها، به دنبال منشا نشتی آن ها بود. هر مقدار آلاینده ای که مشاهده شود، احتمالاً نشان دهنده فرسودگی دستگاه است و سریعاً باید برای بررسی ان توسط تکنسین فنی اقدام کرد. برای روغن کاری ماشین آلات باید توجه کرد که روان کننده مناسبی را برای هر دستگاه انتخاب کرد. 
اجزای مختلف یک دستگاه صنعتی برای عملکرد بهتر به روغن و گریس مناسب نیاز دارند. با انتخاب اشتباه ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه وارد شود. توجه به توصیه های سازنده دستگاه ها در این شرایط ضروری است. برخورداری از تکنسین ها و یا نیروهای نظافتی ماهر و مجرب در این زمینه راه گشا خواهد بود.  
توجه  به فرسودگی تجهیزات برای پیشبرد کار تولید ضروری است. در این مقاله همه مواردی را که برای تمیز نگه داشتن و نظافت دستگاه های کارخانه لازم است بدانید، شرح خواهیم داد تا بتوانید هزینه های سنگین تعمیر و تعویض دستگاه ها را کاهش دهید. 

شست و شوی تحت فشار

امروزه، استفاده از متدهای نوین نظافت صنعتی در نظافت دستگاه های کارخانه امری اجتناب ناپذیر است. شست و شوی تحت فشار تجهیزات کارخانه ها برای تمیز کردن دستگاه ها از چربی ها و مواد زائد ضروری است. این مواد زائد و مضر به عنوان عامل ساینده و اصطکاک عمل می کنند. در صورت عدم رسیدگی به موقع، کارکرد ماشین آلات کارخانه مختل خواهد شد. دستگاه های مخصوص شست و شوی تحت فشار عملکرد منحصر به فردی دارند. قدرت جریان آب برخی از دستگاه های شست و شوی پرفشار معادل 80 تا 200 لیتر در دقیقه است.

کنترل تجهیزات کارخانه ها با نرم افزارها

در عصر حاضر، نرم افزارها به کمک تولیدکنندگان شتافتند. به این ترتیب تولید کنندگان می توانند کارکرد تمام قطعات موجود در امکانات و تجهیزات خود را به شیوه ای نوین رصد کنند و با استفاده از برنامه های پیشرفته کارکرد دستگاه و نواقص آن را ردیابی کنند. اگر هنوز دستگاه ها و سیستم های کارخانه را یکپارچه نکرده اید، می توانید به سرمایه گذاری روی این امکانات جدید اقدام کنید. فناوری های مدرن علاوه بر ایمن سازی دستگاه ها، بار زیادی از روی دوش سرپرستان کارخانه ها بر می دارند. برای نمونه، سنسورها می توانند میزان جریان هوا را با دقت نشان دهند. همچنین سیستم های کنترل فشار می توانند زمان تغییر فیلترها را تشخیص دهند. 

ثبت سوابق دقیق دستگاه ها

ثبت دقیق اطلاعات در هنگام تمیز کردن و نگهداری تجهیزات ضروری است. در این صورت شما در مورد کارکرد هر یک از دستگاه ها اطلاعات کافی دارید. در نتیجه برای نظافت هر کدام زمان بهینه ای اختصاص خواهید داد. بدون ثبت سوابق نظافت و حتی سرویس و نگهداری هر یک از تجهیزات، به روند مستهلک شدن آن ها سرعت زیادی می بخشید. ثبت جزییات مربوط به دستگاه ها در ردیابی مؤلفه هایی که به نظارت مستقیم و مداوم نیاز دارند، کمک خواهد کرد. 

استفاده از تجهیزات ویژه نظافت صنعتی

برای نظافت ماشین آلات و دستگاه ها باید از تجهیزات مدرن استفاده کرد. تجهیزاتی مانند واترجت یا شوینده های فشار قوی، جاروبرقی صنعتی تر و خشک و... به فرایند نظافت سرعت می بخشد. تجهیزات ویژه در نظافت، به دستگاه ها آسیبی نمی رساند و نتیجه مطلوب و بهینه ای را در پی خواهند داشت. 

شرکت موج نو در حوزه نظافت صنعتی چه خدماتی به کارخانه ها ارائه می دهد؟

شرکت موج نو یکی از پیشتازان در حوزه تامین نیروی انسانی ماهر برای کارخانه ها است. موج نو با شناسایی نیازهای روز کارخانه ها، نیروی با مهارت و تجربه بالا را در اختیار مشتریان قرار می دهد. ما افتخار داریم در حوزه نظافت، تاسیسات فنی، جا به جایی، بسته بندی و... نیروهای متخصص را گرد آورده و برای پیشبرد خدمات موردنیاز کارخانه ها، در اختیارشان قرار دهیم. کار موج نو با ارائه خدمات به پایان نمی رسد. بلکه فراتر از آن رفته و به تعهدات خود، با ارزیابی سطح کمی و کیفی خدمات به مشتریان، عمل می کند. از سایر ویژگی های خدمات موج نو این است که با بیمه کردن تمامی نیروها، دغدغه های مشتریان خود را در این باره به صفر می رساند. 

برای دریافت خدمات نظافت کارخانه ها و تجهیزات صنعتی با 02174402 تماس بگیرید. خدمات مطمئن، در دسترس و فوری با سطح کیفی بالا به شما ارائه خواهد شد.