اصول بهداشت فردی مهمانداران

اصول بهداشت فردی مهمانداران

1398/4/29 سارا سلیمان پور
توجه به اصول بهداشت فردی مهمانداران و الزام رعایت این اصول از سوی آنها می بایست در راس امور هتلداران قرار بگیرد. کم توجهی به پاکیزگی و بهداشت مهمانداران، منجر به نارضایتی میهمانان هتل داشته و اعتبار هتل مربوطه را خدشه دار خواهد نمود.

اصول بهداشت فردی مهمانداران

توجه به اصول بهداشت فردی مهمانداران و الزام رعایت این اصول از سوی آنها می بایست در راس امور هتلداران قرار بگیرد. کم توجهی به پاکیزگی و بهداشت مهمانداران، منجر به نارضایتی میهمانان هتل داشته و اعتبار هتل مربوطه را خدشه دار خواهد نمود. مهم ترین اصول بهداشت فردی مهمانداران به شرح زیر می باشد : 

اصول بهداشت فردی مهمانداران

حمام رفتن به صورت روزانه

مهمانداران می بایست هر شب پس از اتمام کار روزانه و یا هر روز صبح پیش از شروع کار روزانه، دوش گرفته و خود را تمیز نمایند. ظاهر شدن شوره بر روی موها و یا لباس فرم مهماندارن، اصلا خوشایند میهمانان نبوده و در این صورت، میهمانان رغبت به خوردن اقلام سرو شده را نخواهند داشت. به همین دلیل، حمام رفتن روزانه، از جمله اصول بهداشت فردی مهمانداران محسوب می شود. 

نظافت دائمی دهان و دندان

همان طور که مطلع می باشید، خدمه پذیرایی هتل دائما می بایست با میهمانان تعامل نموده و در خصوص نیازهای آنها پرس و جو کرده و سعی در تامین آن نمایند. به دلیل تعامل مستمر و ارتباط مستقیم مهمانداران و میهمانان، توجه به بهداشت دهان و دندان نیز از دیگر اصول بهداشت فردی مهمانداران محسوب می شود.  

استفاده از ضد عرق

بوی نامطبوع بدن از موارد آزاردهنده ایست که بر هر نوع ارتباطی آثار مخربی بر جای خواهد گذاشت. از دیگر اصول بهداشت فردی مهمانداران این است که علاوه بر حمام رفتن، دائما از دئودورانت ها و ضد عرق ها استفاده نمایند تا هنگام مواجهه با میهمانان، بوی خوش از بدنشان متصاعد شود. 

تمیز نگه داشتن ناخن ها

به هنگام سرو چای، قهوه، انواع نوشیدنی و غذا، تمیز بودن ناخن های پرسنل پذیرایی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نظر میهمانان را به خود جلب خواهد نمود. 

توجه به نظافت لباس فرم و پیشبند

از دیگر اصول بهداشت فردی مهمانداران، بذل توجه به تمیز بودن و نظافت لباس فرم می باشد. نظافت لباس های سفید و پیشبند خدمه به جهت نشان دادن هر چه بیشتر چرک و آلودگی، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

اجتناب از استفاده از عطرهای تند

اگر چه اصول بهداشت فردی مهمانداران حکم می کند که از رایحه خوش استفاده نموده و همواره بدن و لباس خود را تمیز نگه دارند، اما لازم به ذکر است که استفاده از عطرهای تند به هنگام سرویس دهی به مسافرین و میهمانان به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا در این صورت، ممکن است مدعوین از بوی تند مزبور آزرده خاطر شده و یا حتی دچار سردرد شوند.بنابراین، همواره استفاده از ادکلن های ملایم توصیه می گردد.