از بین بردن لکه شکلات

از بین بردن لکه شکلات

1398/7/3 سارا سلیمان پور
از بین بردن لکه شکلات از روی انواع البسه، مبلمان، فرش و موکت، معضلی است که بسیاری از افراد و به ویژه خانواده هایی که دارای فرزند خردسال می باشند، با آن مواجه اند.

از بین بردن لکه شکلات

از بین بردن لکه شکلات از روی انواع البسه، مبلمان، فرش و موکت، معضلی است که بسیاری از افراد و به ویژه خانواده هایی که دارای فرزند خردسال می باشند، با آن مواجه اند. به منظور تسهیل کار این دسته از عزیزان، در این مقاله قصد داریم به روش هایی در خصوص چگونگی از بین بردن آثار به جا مانده از موادی چون شکلات، آبنبات، آدامس و ... بر روی لباس و فرش اشاره نماییم. 

پاک کردن شکلات از روی لباس

برداشتن تکه های شکلات از روی لباس

به منظور از بین بردن لکه شکلات، گام نخست، ممانعت از گسترش لکه می باشد. بدین منظور، می بایست در ابتدا تکه های شکلات را حتی المقدور از روی لباس بردارید. سپس می توانید به سراغ روش های از بین بردن لکه های بر جای مانده بر لباستان بپردازید.

از بین بردن لکه های به جا مانده

بدین منظور می توانید به مقدار مساوی مایع ظرفشویی و سرکه را در مقداری آب گرم ریخته و مخلوط نمایید. سپس تکه ای ابر یا اسفنج برداشته و آغشته به محلول حاصل نموده و بر روی لباس خود بمالید. پس از 15 دقیقه محلول اثر کرده و می توانید لباستان را بشویید. ( نظافت محل کار )

پاک کردن شکلات از روی فرش

برداشتن تکه های شکلات از روی فرش

در این روش نیز برای از بین بردن لکه شکلات از روی فرش، موکت و مبل  می بایست در ابتدا تکه های شکلات را از محل مورد نظر خود جمع کنید تا موجب گسترش لکه های به جا مانده نگردد. لازم به ذکر است که اگر شکلات به فرش چسبیده باشد، می توانید از آب سرد و یا یخ به منظور جداسازی آن استفاده نمایید. 

پاک کردن لکه از روی فرش

در این مرحله به منظور از بین بردن لکه شکلات از روی فرش و یا موکت و مبلمان خود، می توانید از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی و یا ترکیب آمونیاک و آب استفاده کرده و با استفاده از تکه ای اسفنج و یا پارچه و آغشته نمودن آنها به یکی از حلال های مزبور، قسمت مورد نظر از لباستان را چندین مرتبه بمالید تا لکه به طور کامل از بین رود.  ( نظافت منزل )

پاک کردن حلال از روی فرش

پس از خاتمه فرایند از بین بردن لکه شکلات از فرش منزلتان، در مرحله بعد می بایست خود فرش را نیز از حلال استفاده شده پاک نمایید. با استفاده از دستمالی خیس، محل مورد نظر را چند بار بمالید. سپس با دستمالی دیگر قسمت مزبور را خشک کرده و چند ساعت به آن مهلت دهید تا کاملا خشک شود. در انتها می توانید بر روی آن قسمت از فرش خود جاروبرقی کشیده و نسبت به پاک شدن لکه و حلال، اطمینان حاصل نمایید.