نکاتی در طراحی آشپزخانه

نکاتی در طراحی آشپزخانه

1398/11/12 سارا سلیمان پور
آشپزخانه در تمامی منازل از مهم ترین بخش های منزل و به منزله قلب تپنده آن می باشد. به همین دلیل، توجه به نظافت آشپزخانه و دقت در طراحی آشپزخانه ، از ضروریات خانه داری بوده و می بایست مورد توجه قرار گیرد. در مقالات گذشته به بیان نکاتی در طراحی آشپزخانه پرداختیم.

نکاتی در طراحی آشپزخانه (بخش سوم)

آشپزخانه در تمامی منازل از مهم ترین بخش های منزل و به منزله قلب تپنده آن می باشد. به همین دلیل، توجه به نظافت آشپزخانه و دقت در طراحی آشپزخانه ، از ضروریات خانه داری بوده و می بایست مورد توجه قرار گیرد. در مقالات گذشته به بیان نکاتی در طراحی آشپزخانه پرداختیم. در این مقاله به بیان مواردی دیگر در این خصوص خواهیم پرداخت . 

آشپزخانه و نکاتی در طراحی آن

در نظر گرفتن مکان مناسب برای ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی

امروزه تعداد زیادی از مردم به منظور شستشوی ظروف و لباس های کثیف خود از ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی استفاده می نمایند. سازنده های منازل جدید، عمدتا در آشپزخانه منازل ، جای مخصوص هر یک از وسایل و تجهیزات را معین نموده اند. مالکین و مستاجرین به هنگام اسقرار و اسکان در این منازل، می بایست ماشین لباسشویی و ظرفشویی را در مکان مناسب خود قرار دهند. زیرا سازنده در این مکان ها، شیر آب و سایر ملزومات را تعبیه کرده و بنابراین، مکان در نظر گرفته شده، بهترین مکان برای تجهیزات مزبور می باشد. 

در نظر گرفتن مکان مناسب برای یخچال و فریزر 

یخچال و فریزر نیز می بایست در جایگاه مناسب خود در آشپزخانه قرار داده شوند. همچنین، نمی بایست این دستگاه ها را در کنار حرارت و در مجاورت اجاق گاز و یا سایر وسایل گرمازا قرار داد. 

اختصاص دادن یک یا چند کابینت به بشقاب ها 

تمامی ظروف آشپزخانه می بایست در مکان مناسب خود قرار گرفته و می بایست برای هر یک از این اقلام، کشو یا کابینتی جداگانه در نظر بگیرید. بدین ترتیب، به منظورپیدا کردن و استفاده از انواع ظروف، با مشکل مواجه نخواهید شد. 

استفاده از رنگ های شاد در دکوراسیون آشپزخانه

از آنجا که عمدتا خانم های خانه دار ساعات زیادی را در آشپزخانه منازل خود سپری می نمایند، بنابراین، توجه به رنگ بندی وسایل آشپزخانه و استفاده از رنگ های شاد در فضای داخلی این بخش از منزل، بسیار مهم بوده و می تواند در حفظ روحیه خانم نقش مهمی ایفا نماید. 

تخصیص قفسه ای به سبزیجات خشک

بسیاری از خانم ها، به دلیل عدم دسترسی به سبزیجات مختلف، اقدام به خشک کردن این سبزیجات و سپس، خرد کردن و نگهداری آن در ظروف مخصوصی می نمایند. توصیه می شود که این سبزیجات را به طور منظم در ظروف شیشه ای متحدالشکلی قرار داده و از برچسب برای نامگذاری آنها استفاده نمایید. همچنین، بهتر است که قفسه ای را به نگهداری از این سبزیجات اختصاص دهید تا از پراکندگی و بی نظمی در آشپزخانه منزل خود جلوگیری نمایید.